روانکار صنعتی چیست و چه کاربردی دارد؟

روانکار صنعتی چیست و چه کاربردی دارد؟

استفاده از روانکار صنعتی صرف نظر از حوزه فعالیت شما باعث طول عمر بیشتر دستگاه ها و ماشین آلات شما می شود به طوری که با روغن کاری با روانکار صنعتی به صورت مداوم دستگاه ها و ماشین آلات صنعتی باعث افزایش بهره وری و سود آوری کلی شما می شود. همچنین روانکاری صنعتی باعث می شود تا کمتر به دستگاه ها و ماشین آلات شما آسیب برسد و نیاز به تعمیر کمتری داشته باشد.
انواع بسیار متفاوت و مختلفی از روانکار صنعتی ، در صنایع وجود دارد. استفاده از روانکار صنعتی در صنایعی مانند ساخت و ساز، معادن، کارخانه های تولیدی، صنایع خودرو بسیار رواج دارد. انتخاب انواع روانکار صنعتی بسته به حوزه و حیطه کاری شما متفاوت است پس باید نوعی از روانکار صنعتی را استفاده کنید که الزامات و حداقل های عملکرد تجاری شما را برآورده کند .
شرکت دانش بنیان شیمی صنعت راهنمای مفصل و کاملی برای تهیه کردن روانکار صنعتی برای کاربران خود فراهم دیده است همچنین در این مطلب به بررسی انواع روانکار صنعتی ، مزایا و معایب و همچنین نکاتی که باید در هنگام انتخاب روانکار صنعتی باید به آنها توجه کرد می پردازیم.

روانکار صنعتی چیست؟

روانکار صنعتی چیست؟

روانکار صنعتی ماده ای می باشد که با استفاده از آن حرکت میان چرخدنده ها و سطوحی که با یکدیگر در تماس می باشند تسهیل می یابد. همچنین استفاده از روانکار صنعتی باعث کاهش اصطکاک ، خوردگی و سایش در بین سطوحی که با یکدیگر در تماس اند می شود که این عمل علاوه بر اینکه طول عمر دستگاه را بالا می برد هزینه نگهداری دستگاه را نیز کاهش می دهد.

به طور کلی می توانیم روانکار های صنعتی را به دو دسته کلی و بزرگ تقسیم کنیم اولین دسته مربوط به روانکار های ماشین می باشد که در صنایع خودرویی کاربرد دارد و دومین دسته مربوط به روانکار های صنعتی می باشد که در صنایع مختلف که در بالا به آنها اشاره شد کاربرد دارد.

در سالیان اخیر روانکار صنعتی، افزون بر کاهش اصطکاک وظایف دیگری نیز دارد که در ادامه به برخی از این موارد می پردازیم
1 : استفاده از روانکار صنعتی باعث ممانعت و جلوگیری از زنگ زدگی در ماشین آلات و سطوح فلزی می شود.
2 : انتقال انرژی هیدرولیکی و همچنین جلو گیری از انتقال حرارت زیاد.
3 : جلوگیری از رسوب گذاری بر روی قطعات ماشین یا دستگاه ها و ماشین آلات و معلق نگه داشتن مواد زائد.
4 : جلوگیری از وارد شدن ضربه با شدت بالا و قابلیت ضربه گیر بودن.
5 : آب بندی خودرو، قطعات، و ماشین آلات صنعتی

استفاده از روانکار صنعتی چه مزایایی دارد ؟

مزایای روانکار صنعتی

اگر به عملکرد ماشین آلات ، قطعات، و تجهیزات خود اهمیت می دهید و بالا بودن راندمان این قطعات و تجهیزات برای شما اهمیت دارد استفاده از روانکار صنعتی مناسب برای شما امری بسیار ضروری و حیاتی می باشد.
استفاده نکردن از روانکار صنعتی از جمله در صنایعی مانند تراشکاری، فرزکاری، سوراخکاری، برشکاری ریسک بالایی دارد به این منظور که حرارت و گرمای ناشی از اصطکاک چرخ دنده ها و یا قطعات مورد استفاده موجب از بین رفتن و خرابی قطعه می شود استفاده از روانکار صنعتی یا سیالات خنک کننده در هنگام کار با این قطعات تا حد زیادی می تواند جلوی این گرما و حرارت اضافی را بگیرد و از خرابی آن جلوگیری کند.

شما با استفاده از یک روانکار صنعتی مناسب می توانید بهره وری و راندمان دستگاه و قطعات خود را تا حد چشمگیر و زیادی بالا ببرید و عملکرد و کار کرد آن را بهینه تر کنید.
روانکار صنعتی همانطور که گفته شد برای محافظت از قطعات و دستگاه ها در برابر خورندگی و خرابی مکانیکی ناشی از شرایط کاری شدید، ضربه های سنگین فشار بالا، نشدی و زنگ زدن نیز استفاده می شوند.

همانطور که گفته شد استفاده از روانکار صنعتی مناسب در ماشین آلات و قطعات مورد استفاده باعث افزایش طول عمر دستگاه ها می شود و داشتن تجهیزاتی که در طول سال به درستی کار کنند و خرابی مکانیکی نداشته باشند منجر به کاهش هزینه های تعمیری و عملیاتی می شود.
همچنین تاثیر عملکرد صحیح دستگاه ها در خط تولید نیز باعث افزایش درآمد خط تولید می شود .این عمل در نتیجه باعث افزایش سود آوری کسب و کار شما می شود که نمی توان از آن چشم پوشی کرد.

انواع روانکار صنعتی

روغن

زمانی که شما نیاز به خنک کاری و روانکاری ماشین آلات و قطعات دارید بهتر است که از این مدل روان کننده استفاده کنید. روغن می تواند حرارت و گرمای ناشی از دستگاه ها و قطعات را به آسانی دفع و به بیرون انتقال دهد. همچنین روغن نسبت به دیگر روانکار صنعتی بسیار آسان تر از روی سطوح پاک می شود. همچنین در فلز هایی که پرمنفذ هستند استفاده از روغن پیشنهاد می شود .

انواع روغن روانکار

انواع روغن روانکار صنعتی

روغن‌ کمپرسور
معمولا برای روانکاری و محافظت عالی در معرض دمای شدید برای کمپرسورهای باد توسعه یافته‌ است.
روغن‌ انتقال حرارت
این نوع از روغن ها معمولاً برای سیستم‌ گرمایش در صنایع مختلف مانند صنایع شیمیایی، صنایع غذایی، نساجی، صنایع داروسازی، و… تولید و استفاده می‌شود.
روغن دنده
این روغن در صنایع مختلفی که دستگاه ها فشار سنگینی را متحمل می شوند مورد استفاده قرار می‌گیرد. اصلی ترین ویژگی روانکار صنعتی دنده، توانایی کار در دماهای بالا، بارهای سنگین وزن و همچنین عملکرد بسیار فوق العاده در صورت مواجهه با فشار شدید است
روغن حل شونده و روان کننده نانو پایه کوانتومی
این نوع از روغن بهترین نوع روانکار صنعتی می باشد که در بازار وجود دارد همچنین استفاده از این نوع روانکار در ماشین آلات ، قطعات صنعتی و صنایع خودرویی بسیار رواج دارد. نکته قوت این نوع از روانکار صنعتی نسبت به سایر روانکار ها بسیار زیاد می باشد که در زیر به آنها می پردازیم :
داشتن طول عمر بیشتر نسبت به روانکار های دیگر
بهبود بخشی عملکرد فنی روانکار صنعتی نانو نسبت به دیگر روان کننده های موجود
کاهش بخارات آب صابون در روانکار صنعتی نانو نسبت به دیگر روانکار ها
مصرف بهینه آب صابون و کاهش پسماندهای آب صابون تا 90%
سازگار بیشتر نسبت به دیگر روانکار ها با طبیعت
کاهش میزان استفاده از روانکار در ماشین آلات و قطعات
عدم بو گرفتگی در دستگاه ها و ماشین آلات
خواص آنتی باکتریال و آنتی ویرال
قابلیت استفاده در انواع سطوح مانند چدن، آلومینیوم و…
قابلیت حل شوندگی بسیار بالا حتی با آب های دارای درجه سختی زیاد
همانطور که گفته شد استفاده از روانکار صنعتی مناسب در صنایع مختلف بسیار حائز اهمیت می باشد . امروزه ، انتخاب بهترین نوع روانکار صنعتی با وجود نمونه های تقلبی بسیار زیادی که در بازار موجود می باشد به امری دشوار تبدیل شده است .
استفاده از روانکار صنعتی نامناسب در صنایع و ماشین آلات باعث ایجاد خرابی های بسیار جبران ناپذیری می شود که منجر به خرابی مکانیکی ، آتش سوزی و… می شود.
شرکت دانش بنیان شیمی صنعت از فعالان حوزه تولید روانکار صنعتی می باشد که با تجربه ای چندین ساله به تولید روانکار صنعتی می پردازد این شرکت با تحقیق و مطالعه فراوان بر روی این مواد در تلاش بوده که بهترین نوع روانکار صنعتی را برای شما فراهم کند. شما می توانید برای تهیه روانکار دکتر واش اینجا کلیک کنید.

گریس

روغن روانکار گریس

برای جلوگیری از نشتی های شدیدی که باید آب بندی شوند انتخاب روانکار صنعتی شما، باید گریس باشد. گریس در محیط هایی که دارای آلودگی زیاد می باشند استفاده می شود استفاده از گریس برای جلوگیری از نشتی بسیار موثر است.
همچنین استفاده از روغن گریس در ماشین آلات و قطعات که دسترسی به آنها سخت تر است پیشنهاد می شود علاوه بر این، روغن گریس‌ها در کاهش روغن کاری و نویز ماشین‌های فرسوده بسیار عالی هستند.

نتیجه گیری

روانکار صنعتی یکی از محصولات مهم و ضروری در صنایع می باشد که کاربرد بسیار زیاد و شایانی در دستگاه‌ها و ماشین‌آلات مختلف دارد. با توجه به مزایای ذکر شده، روانکار صنعتی نانو بدون شک یک انتخاب مناسب برای استفاده در دستگاه‌ها و ماشین‌آلات صنعتی است.
این ماده باعث کاهش سایش، افزایش عمر مفید دستگاه‌ها و ایجاد عملکرد بهتر در شرایط سخت محیطی می‌شود. همچنین در این مقاله به بررسی انواع روانکار صنعتی پرداختیم و نکات کلیدی آن را برای شما برجسته کردیم امید است که با توجه به راهنمایی های بالا بتوانید بهترین نوع روانکار صنعتی را برای ماشین آلات و قطعات انتخاب کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
پیمایش به بالا
باز کردن چت
1
Scan the code
پشتیبانی شیمی صنعت
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟