چگونه موتور ماشین را تمیز کنیم؟

چگونه موتور ماشین را تمیز کنیم؟

یکی از مهمترین قسمت های اتومبیل که نقش قلب ماشین را دارد، موتور می باشد. موتور ماشین که وظیفه انتقال نیروی محرک به سایر قطعات خودرو را دارد باید مداوم تمیز و سرویس شود. سرویس موتور یک مسئله تخصصی است و باید توسط افراد متخصص صورت بگیرد، اما تمیز کردن موتور می تواند توسط خود راننده ها هم انجام شود.

شاید تمیز کردن موتور یک کار بسیار دشوار و سخت باشد ولی همین مسئله باعث می شود تا عمر و کارایی موتور بالا برود. موتور از قسمت های بسیار حساس در ماشین است و هر گونه آسیب دیدگی و ایراد در موتور ممکن است کلا ماشین را از کار بیاندازد.

اما تمیز کردن ماشین می تواند به دو صورت شکل بگیرد یا موتور به کلی از خود ماشین جدا شده و تمیز شود که این مسئله دوباره باید توسط افراد متخصص انجام بگیرد و نیازی هم نیست که موتور به چنین شکل تمیز شود، اما روش دوم که در هر لحظه می شود انجام داد و نیازی هم به متخصص ندارد تمیز کردن موتور در روی خود ماشین می باشد.

تمیز کردن موتور در روی اتومبیل نیاز به جدا سازی موتور از اتومبیل را ندارد و افراد به راحتی می توانند بدنه موتور و محل اتصالات آن را به راحتی تمیز کنند. شاید این روش کمی ناکارآمد به نظر برسد ولی قطعا تاثیرات مثبتی دارد که به افزایش عمر موتور و جلوگیری از انسداد در میان قطعات کمک می کند.

اما اهمیت دارد که بدانیم چگونه و با چه روش هایی می توان موتور ماشین را تمیز کرد تا مبادا خللی در آن به وجود بیاید. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا با انواع روش های تمیز کردن موتور ماشین آشنا شده و بهترین روش و امن ترین روش را برایتان معرفی کنیم.

انواع روش های تمیز کردن موتور ماشین

انواع

برای تمیز کردن موتور ماشین روش و راهکار های زیادی وجود دارد معیار این روش ها اکثرا استفاده از موادی است که در دسترس ما قرار دارد، روش هایی که ما به آنها می پردازیم و بررسی می کنیم که آیا مناسب هستند یا نه عبارتند از شستشوی موتور ماشین گازوئیل، نوشابه، وایتکس، بنزین و اسپری موتور شوی

شستشوی داخل موتور خودرو با گازوئیل

شستشوی موتور ماشین با گازوئیل :

قبل شستشو و تمیز کردن موتور ابتدا باید موتور خودرو را خاموش کنید و سپس صبر کنید تا موتور سرد شود پس از اینکه مدتی صبر کردید به محض اطمینان بهتر است که سیم های باطری ماشین (قانطاق) را جدا کنید و سپس شروع به تمیز کردن آن کنید. 
به یاد داشته باشید که قطعات اطراف را با استفاده از پارچه یا پلاستیک پوشش دهید تا آسیبی به آنها نرسد همچنین بدنه ماشین را نیز با پارچه بپوشانید تا به رنگ بدنه ماشین آسیبی نرسد.

از یک پمپ گازوئیل یا اسپری استفاده کنید تا گازوئیل را در سراسر داخل موتور پاشید. این عمل باعث پوشش دادن تمامی قسمت‌های موتور از جمله بلوک موتور، سیلندرها، سر سیلندرها، ارها، واشرها و سایر قطعات می‌شود.

با استفاده از یک دستمال یا حوله آغشته به گازوئیل شروع به پاک کردن قطعات و داخل موتور خودرو کنید ولی دقت داشته باشید که گازوئیل به قسمت های الکتریکی برخورد نکند این کار ممکن است باعث اشتغال گازوئیل شود و اگر هم اتش نگیرد باعث آسیب به قطعات الکتریکی موتور ماشین می شود.

همانطور که می دانید ممکن است که درون موتور کثیفی هایی باشد که با استفاده از دستمال یا حوله گازوئیلی پاک نشود برای پاک کردن این نوع از کثیفی ها می توانید با استفاده از یک مسواک یا برس شروع به پاک کردن این کثیفی ها کنید ولی دقت داشته باشید که آسیبی به قطعات موتور وارد نکنید.

پس از اینکه شستشوی داخل موتور خودرو با گازوئیل به پایان رسید با استفاده از آب موتور را به صورت کامل بشویید بهتر است که قبل از شستن با آب یک بار با استفاده از یک دستمال خشک موتور را خشک کرده و سپس با استفاده از آب موتور را بشویید همچنین دقت داشته باشید که از آب پر فشار استفاده نکنید.

پس از اینکه شستشوی داخل موتور خودرو با گازوئیل تمام شد و موتور را به صورت کامل شستشو دادید و آب کشی کردید بهتر است که مدتی صبر کنید تا موتور خشک شود و بهتر است با استفاده از یک پارچه خشک موتور ماشین را به صورت کامل خشک کنید تا اطمینان یابید که هیچ رطوبتی باقی نمانده است.

شستشوی موتور ماشین با نوشابه :

نوشابه، نوشیدنی که معمولا در سفره های نهار و شام انسان ها دیده می شود و ما آن را برای شستشوی چربی های غذا در بدن می نوشیم، امروزه از نوشابه علاوه بر نوشیدن به دلیل خاصیت گازدار بودن، در استفاده های دیگر هم کاربرد دارد.

افراد برای شستشوی موتور ماشین و یا حتی تمیز کردن قسمت های دیگر ماشین مانند بدنه های فلزی از نوشابه استفاده می کنند. درسته نوشابه خاصیت پاک کنندگی خوبی دارد و در دسترس است و همچنین به راحتی با هزینه اندکی می توان آن را تهیه کرد، اما استفاده از نوشابه برای شستشوی موتور ماشین توصیه نمی شود.

نوشابه قدرت آنچنانی در از بین بردن چربی و جرم را در روی موتور ندارد و به دلیل خاصیت شیره ای که دارد چسبندگی و رطوبت را در روی موتور بالا می برد که در عملکرد موتور مضر است و تاثیرات منفی دارد.

استفاده از نوشابه یک روش غیر استاندارد و مضر است و به هیچ عنوان توصیه نمی شود که در پاکسازی موتور ماشین و یا موارد دیگر به کار برده شود.

تمیز کردن موتور ماشین با بنزین :

برای مثال در هنگام رنگ کردن دیوار و یا جاهای طبیعی است که قطره هایی از رنگ بر روی پوست و دستان ما پاشیده شود. معمولا در این هنگام برای اینکه رنگ کاملا از روی پوست پاک شود از بنزین بدین منظور استفاده می شود.

بنزین که از ماده های اسیدی است قدرت پاکسازی قدرتمندی دارد و از آن می توان برای تمیز کردن موتور ماشین هم استفاده کرد. اما بنزین فرار و به شدت قابل اشتعال است و امکان آن وجود دارد که منجر به آتش سوزی شود و عواقب غیر قابل جبرانی را از خود به نمایش بگذارد.

پس به هیچ عنوان از بنزین در تمیز کردن موتور استفاده نکنید و این روش را اصلا توصیه نمی کنیم.

شستشوی موتور ماشین با وایتکس :

شستشوی موتور ماشین با وایتکس

وایتکس که به عنوان یکی از قوی ترین محلول های گندزدایی شناخته می شود و کاربرد زیادی در شستشوی کاشی های حمام و توالت دارد، در پاکسازی و تمیز کردن موتور ماشین هم استفاده می شود. استفاده مکرر و بیش از حد این روش در تمیز کردن موتور ماشین توصیه نمی شود.

در وایتکس به دلیل ترکیب زیاد کلر که خاصیت سفید کنندگی این ماده را افزایش داده، به هنگام استفاده زیاد از آن منجر می شود تا رنگ بدنه موتور از بین برود و همچنین اتصالات پلاستیکی و شلنگی را تحت تاثیر قرار می دهد و منجر به پوسیدگی آنها می شود.

البته اگر قصد استفاده از این روش را دارید توصیه می شود که وایتکس را با آب ترکیب کرده و سپس اقدام به استفاده از آن بکنید. ولی در صورت کلی استفاده این روش هم توصیه نمی شود.

تمیز کردن موتور ماشین با اسپری موتور شوی :

روش هایی که در بالا اشاره شد هر کدام معایبی را داشتن که در طول عمر موتور و در عملکرد موتور تاثیرات منفی را از خود بر جای می گذارند. 

حال می خواهیم روشی را به شما معرفی کنیم که تقریبا تمامی معایب روش های بالا را حل کرده و به راحتی می توان آن را تهیه کرد، اسپری موتور شوی روشی است که می خواهیم معرفی و بررسی کنیم.

اسپری موتور شوی ماده ای است که در آزمایشگاه ها تولید می شود. این ماده که از ترکیبات ماده های شیمیایی آزمایش شده است در یک ظرف اسپری، استریل و پلمپ شده عرضه می شود و می توان آن را در فروشگاه های فروش لوازم جانبی ماشین یافت.

اسپری موتور شوی قدرت پاکسازی مناسبی دارد و تمامی آلودگی ها، چربی ها و گرد و غبار را به راحتی از بین می برد و همچنین از آسیب به رنگ بدنه موتور جلوگیری می کند.

اکثر اسپری های موتور شوی موجود که در بازار عرضه می شود این خاصیت را دارند که با قطعات و قسمت های پلاستیکی و لاستیکی واکنش نداده و منجر به پوسیدگی این قسمت ها نشوند.

شاید این دغدغه در شما به وجود بیاید که چگونه و از کجا می توانید یک اسپری موتور شوی با کیفیت تهیه کنید، خوشبختانه شرکت دانش بنیان شیمی صنعت که در تولید انواع مواد شوینده و تمیز کننده قطعات ماشین فعالیت می کند در خط تولید خود به تولید اسپری موتور شوی با نام اسپری موتور شوی نانو می پردازد.

اسپری موتور شوی نانو دکترواش که با فرمولاسیون پیشرفته تهیه و تولید می شود با انواع و اقسام متریال های فلزی مختلف مانند فولاد، آلومینیوم، چدن و … و انواع پوشش های پلیمری و لاستیکی سازگار است و هیچگونه خوردگی، رنگ پریدگی و آسیبی را در سطح و قسمت های مختلف موتور ایجاد نمی کند.

شما با مراجعه به قسمت فروشگاه در وبسایت شیمی صنعت می توانید از محصولات دیگر ما بازدید کرده و خرید کنید و همچنین از روش استفاده محصولات و علی الخصوص اسپری موتور شوی نانو مطلع شوید. 

برای کسب اطلاعات دقیق تر و مشاوره بهتر در رابطه با خرید عمده محصولات شیمی صنعت می توانید از طریق قسمت تماس با ما، با مشاوران ما ضمن راهنمایی در ارتباط باشید. همچنین برای اطمینان و مشاهده مجوز ها و فعالیت های این شرکت به بخش درباره ما می توانید مراجعه کنید.

مزایا و معایب شستن و تمیز کردن موتور ماشین

مزایا و معایب تمیز کردن موتور ماشین

در این قسمت قصد داریم کمی جزئی تر به مزایا و معایب تمیز کردن موتور ماشین بپردازیم و آن ها را برای شما به صورت مختصر شرح دهیم.

مزایای تمیز کردن موتور ماشین

-شستن موتور ماشین می تواند عملکرد آن را بهتر و کارآمد تر کند، بدین منظور که با پاکسازی آلودگی ها و کثیفی ها از روی موتور، موتور بیش از حد داغ نشود و خنک کننده های آن به درستی عمل کنند و همچنین جریان هوا در آن بهبود یابد.

-عمر موتور افزایش می یابد یعنی با شستشو و پاکسازی مکرر از تجمع آلودگی ها و چربی ها در موتور جلوگیری می شود و همچنین این کار باعث می شود تا احتمال اینکه موتور دچار تعمیرات پرهزینه شود کاهش یابد.

-همچنین تمیز نگه داشتن و رسیدگی مدام به موتور باعث می شود ارزش خودرو هنگام فروش افزایش یابد.

معایب تمیز کردن موتور ماشین

البته منظور از معایب تمیز کردن موتور به بی دقتی و بی احتیاطی افراد در هنگام شستشو و تمیز کردن موتور مربوط می شود.

-امروزه در برخی از موتور های خودرو از قطعات الکترونیکی استفاده می شود و اگر افراد در شستشوی موتور ماشین به این مسئله توجه نکنند این قطعات دچار مشکلات الکترونیکی می شوند.

-اگر افراد از آب پر فشار و مواد شیمیایی و اسیدی قوی به صورت نامناسب استفاده کنند قطعا اجزای موتور دچار آسیب می شوند.

-تمیز کردن موتور به علت حساس بودن آن و قطعاتش وقت زیادی را از فرد می گیرد به خصوص در زمانی که موتور در مدت طولانی استفاده تمیز نشده باشد و آلودگی آن بیش از حد انتظار باشد.

جمع بندی

جمع بندی مقاله برای تمیز کردن ماشین

موتور از مهمترین قسمت ها در یک ماشین می باشد که باید مدام به آن رسیدگی شود، همچنین تمیز کردن موتور از مسائل مهم و ضروری است و به افزایش عمر و بهره وری آن کمک می کند.

برای تمیز کردن و شستشوی موتور از دو راه می توان اقدام کرد، راه اول و تخصصی جدا کردن موتور از روی ماشین و پاکسازی آن بصورت کلی است که این راه نیازمند افراد متخصص در این زمینه است. اما راه دوم و تقریبا ساده که نیازی به تخصص خاصی ندارد تمیز کردن موتور روی خود ماشین است.

برای تمیز کردن موتور در روی خود ماشین می توان از چندین روشی که با استفاده از مواد در دسترس به دست می آید استفاده کرد، که هر کدام از این روش ها گفتیم معایبی رو دارند و استفاده چند باره از آنها می تواند به موتور و یا ساختار و اتصالات آن آسیب بزند.

گفتیم بهترین راه برای تمیز کردن موتور ماشین استفاده از اسپری های موتور شوی است. اسپری های موتور شوی تقریبا تمامی معایب روش هایی که استفاده از آنها موتور را تحت تاثیر قرار می دهد را رفع کرده است و در بسته بندی های کاملا بهداشتی در فروشگاه های مختلف عرضه می شود.

همچنین اسپری موتور شوی نانو دکترواش می تواند بهترین گزینه برای خرید باشد. زیرا با فرمولاسیون پیشرفته تولید می شود و قدرت پاکسازی بالایی دارد. این اسپری بدون صدمه به سطح و اتصالات موتور به شما تضمین می کند که تمامی آلودگی ها و چربی ها به کلی از بین می رود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
پیمایش به بالا
باز کردن چت
1
Scan the code
پشتیبانی شیمی صنعت
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟