چگونه داشبورد ماشین را تمیز کنیم؟

چگونه داشبورد ماشین خود را تمیز کنیم- اسپری واکس داشبورد

داشبورد ماشین از مهم ترین بخش های یک اتومبیل می باشد. داشبورد در بخش داخلی و جلوی ماشین قرار دارد و به عنوان مرکز کنترل عملکرد ماشین محسوب می شود.

شاید زمانی که ما قصد تمیز کردن و شستشوی ماشین خود را داریم به داشبورد ماشین توجهی نداشته باشیم و از بهداشت و نگه داری آن غافل شویم، در حالی که داشبورد بیشتر از قسمت های دیگر ماشین در معرض دید ما و دیگر سرنشینان قرار دارد.

داشبورد ماشین شاید نسبت به قسمت های بیرونی زیاد تحت تاثیر آلودگی ها و گرد و غبار قرار نگیرد اما، در طول استفاده زیاد قطعا لکه ها و آلودگی هایی در روی آن ظاهر می شود و حتی در برابر اشعه های خورشیدی دچار پوسیدگی و رنگ پریدگی می شود.

بنابراین این دغدغه ممکن است برای شما پیش بیاید که چگونه داشبورد ماشین را می توان تمیز کرد، در ادامه مقاله به چند روش تمیز کردن داشبورد می پردازیم و همچنین بهترین روش و راهکار را در این زمینه به شما معرفی می کنیم.

انواع روش های تمیز کردن داشبورد خودرو

انواع روش های تمیز کردن داشبورد خودرو

همانگونه که گفتیم روش های متفاوتی رو شما برای تمیز کردن خودرو خود می توانید به کار ببرید و عبارتند از وازلین، سرکه، روغن زیتون و اسپری واکس داشبورد که در زیر به بررسی این روش ها می پردازیم :

وازلین برای داشبورد خودرو :

اکثرا ما از روغن وازلین به عنوان نرم کننده و بهبود دهنده موضعی استفاده می کنیم و کاربرد آن در تمیز کردن داشبورد ماشین ممکن است برای ما عجیب باشد، اما در واقع وازلین به دلیل خاصیت پاک کنندگی بالایی که دارد در پاکسازی و براق سازی داشبورد موثر است.

البته قبل از استفاده از وازلین باید ابتدا سطح داشبورد با یک حوله و یا دستمال مرطوب پاک شود و سپس بعد از خشک کردن، توسط وازلین و یک دستمال به آرامی وازلین در سطح داشبورد خودرو پخش شود. البته باید به این مسئله نیز توجه کرد که وازلین به اندازه ای استفاده شود تا تمام سطوح داشبورد را پوشش دهد.

ولی استفاده از این روش عیب هایی دارد، از جمله این عیب ها خاصیت چسبناکی روغن وازلین در روی سطوح پلاستیکی است.مدت زمان استفاده طولانی از وازلین برای پاکسازی داشبورد ماشین باعث می شود تا سطح داشبورد خاصیت چسبی داشته باشد و این مسئله باعث می شود تا گرد و غبار بیشتری بر روی داشبورد جذب شود و مسئله پاکسازی آن را در ادامه دشوار کند.

همچنین استفاده زیاد از وازلین منجر می شود تا داشبورد بوی نامطبوعی را به خود بگیرد و این کار موجب آزار سرنشینان در مدت زمان استفاده از ماشین می شود.

جوش شیرین برای تمیز کردن داشبورد ماشین :

جوش شیرین برای تمیز کردن داشبورد ماشین

جوش شیرین علاوه بر اینکه در از بین بردن بوی نامطبوع تاثیر دارد می تواند در تمیزی داشبورد ماشین عملکرد خوبی را از خود به نمایش بگذارد.

جوش شیرین از آن دسته مواد هایی است که تقریبا در تمام خانه ها می توان آن را یافت و یا با هزینه کمی می توان آن را از فروشگاه ها یا عطاری ها بصورت بسته بندی شده و یا کیلویی تهیه کرد. اما چگونه می توان محلولی تمیز کننده از جوش شیرین تهیه کرد؟ 

ابتدا یک فنجان جوش شیرین را با یک فنجان آب گرم مخلوط می کنیم ( ممکن است محلول بویی از خود نداشته باشد، برای معطر سازی آن می توانید از اسانس خوش بو به اندازه 10 قطره استفاده کنید ) برای ترکیب این مواد توصیه می شود از شیشه های اسپری استفاده کنید و حداقل به محلول یک یا دو ساعت فرصت بدهید.

سپس برای استفاده از آن مقدار مطلوبی روی سطح داشبورد اسپری کرده و توسط دستمالی نرم آن را پخش کنید و شاهد تاثیر آن در پاکسازی داشبورد اتومبیل خود باشید.

اما استفاده از جوش شیرین هم در تمیز کردن داشبورد معایبی دارد و اثرات نامطلوبی را از خود بر جای می گذارد. استفاده از جوش شیرین در مدت زیاد باعث شکل گیری رسوب ( لکه سفید ) در سطح داشبورد می شود که در دراز مدت این رسوب منجر به ساییدگی و ایجاد ترک در سطح داشبورد می شود.

برق انداختن داشبورد ماشین با سرکه :

برق انداختن داشبورد ماشین با سرکه

سرکه به دلیل خاصیت اسیدی که دارد می تواند به عنوان یک پاکسازی کننده قدرتمند نیز استفاده شود. خود سرکه به تنهایی نمی تواند گزینه مناسبی برای پاکسازی داشبورد باشد و باید با چند موادی که در دسترس قرار دارد ترکیب شود. 

نحوه تهیه محلول پاکسازی از سرکه بدین صورت است که ابتدا یک قاشق غذاخوری را از سرکه سفید با یک فنجان آّب گرم ترکیب می کنیم سپس به آن یک قاشق چای خوری مایع ظرف شویی به همراه یک الی دو قاشق روغن بچه اضافه می کنیم.

همچنین دوباره بهتر است این ترکیبات در یک شیشه اسپری انجام شود تا استفاده از آن آسان شود. برای استفاده از آن کافی است محلول رو به سطح داشبورد اسپری کنید و سپس با دستمال سطح را تمیز کنید.

این محلول علاوه بر رفع بو های نامطبوع علی الخصوص بوی سیگار، به درخشندگی و براق سازی داشبورد ماشین کمک می کند.

این روش معایبی رو از خود بر جای می گذارد مهم ترین عیب برای این روش ایجاد پوسیدگی در سطح داشبورد خودرو است. چون سطح داشبورد از پلاستیک تشکیل شده سرکه و مایع ظرفشویی منجر به پوسیدگی و ایجاد استهلاک در آن می شود و در ظاهر داخلی اتومبیل شما تاثیر منفی می گذارد. همچنین این محلول منجر به رنگ پریدگی در داشبورد می شود و رنگ رویه آن را از بین می برد.

معمولا در همه خانه ها می توان آن را یافت و یا با هزینه کمی می توان آن را از فروشگاه ها یا عطاری ها بصورت بسته بندی شده و یا کیلویی تهیه کرد. اما چگونه می توان محلولی تمیز کننده از جوش شیرین تهیه کرد؟ 

ابتدا یک فنجان جوش شیرین را با یک فنجان آب گرم مخلوط می کنیم ( ممکن است محلول بویی از خود نداشته باشد، برای معطر سازی آن می توانید از اسانس خوش بو به اندازه 10 قطره استفاده کنید ) برای ترکیب این مواد توصیه می شود از شیشه های اسپری استفاده کنید و حداقل به محلول یک یا دو ساعت فرصت بدهید.

سپس برای استفاده از آن مقدار مطلوبی روی سطح داشبورد اسپری کرده و توسط دستمالی نرم آن را پخش کنید و شاهد تاثیر آن در پاکسازی داشبورد اتومبیل خود باشید.

اما استفاده از جوش شیرین هم در تمیز کردن داشبورد معایبی دارد و اثرات نامطلوبی را از خود بر جای می گذارد. استفاده از جوش شیرین در مدت زیاد باعث شکل گیری رسوب ( لکه سفید ) در سطح داشبورد می شود که در دراز مدت این رسوب منجر به ساییدگی و ایجاد ترک در سطح داشبورد می شود.

روغن زیتون در تمیز کردن داشبورد ماشین :

امروزه از روغن زیتون استفاده های زیادی می شود، همچنین روغن زیتون در تمیز کردن و درخشان سازی داشبورد ماشین هم کاربرد دارد. برای ساخت محلول باید ابتدا یک فنجان روغن زیتون را با نصف فنجان آبلیمو مخلوط کرده و خوب آن را تکان بدهید سپس محلول را در سطح داشبورد اسپری کنید و با یک پارچه نرم پاک کنید.

در واقع در این محلول روغن زیتون نقش براق کنندگی و آبلیمو نقش ازبین بردن آلودگی های روی سطح داشبورد را بر عهده دارد.

همچنین در این روش چون از روغن زیتون استفاده می شود در چند بار استفاده مکرر باعث می شود تا داشبورد بوی نامطبوعی بگیرد که از معایب استفاده از این روش می باشد .

این روش هایی که در بالا به آنها اشاره شد در واقع نوعی روش ساخت محلول تمیز کننده داشبورد بودند و می توان به راحتی در خانه اقدام به آماده سازی آنها کرد اما همانگونه که در توضیحات شان ذکر شد این روش ها هر کدام معایبی را دارند و این معایب در طولانی مدت منجر به خراب شدن و رنگ پریدگی و ترک خوردگی در داشبورد خودرو می شود.

الان فرصت آن رسیده که بهترین روش برای براق کردن و تمیز کردن داشبورد ماشین را به شما معرفی کنیم این روش علاوه بر اینکه تمامی معایب روش های بالا را رفع کرده مزایایی هم دارد که آنها را بررسی خواهیم کرد.

اسپری واکس داشبورد :

اسپری واکس داشبورد

اسپری واکس داشبورد یکی از بهترین روش های پاکسازی و براق سازی داشبورد است. واکس داشبورد با ایجاد یک لایه نازک در سطح داشبورد مانع از هرگونه آلودگی و خط و خش می شود و همچنین در از بین بردن لکه های الکلی به بهترین شکل عمل می کند.

اسپری واکس داشبورد ماندگاری و درخشندگی بالایی دارد و تا مدت طولانی از داشبورد اتومبیل شما نگهداری می کند.

البته باید در انتخاب برند اسپری واکس داشبورد هم توجه شود زیرا ممکن است برخی از برند هایی که اسپری واکس داشبورد تولید می کنند از مواد شیمیایی نامرغوب و مضری استفاده کنند که ماندگاری کمی داشته باشند و تاثیرات منفی بر روی داشبورد داشته باشند.

اسپری های واکس داشبورد در رایحه های مختلفی در بازار موجود می باشند و هنگام استفاده از آن بو های نامطبوع به راحتی از بین می روند و احساس طراوت را در ماشین شما ایجاد می کند.

شرکت دانش بنیان شیمی صنعت که در تولید انواع مواد شوینده و اسپری های پاکسازی بخش های مختلف ماشین پیشرو هست همچنین در تولید اسپری واکس داشبورد نانو هم فعالیت می کند. اسپری واکس داشبورد نانو شیمی صنعت از بهترین مواد شیمیایی تولید شده است که هیچگونه تاثیر منفی در مدت زمان استفاده ندارد.

واکس داشبورد نانو دکترواش به تمیز نگه داشتن سطح داشبورد اتومبیل شما کمک می کند و هر لکه ای را که در روی سطح داشبورد قرار داشته باشد را در کمترین زمان پاک می کند و جای لکه ها را از بین می برد. همچنین این اسپری علاوه بر ایجاد براقیت و درخشندگی بالا خاصیت آنتی یووی و آنتی استاتیک دارد که از سطح داشبورد در برابر اشعه های خورشیدی محافظت می کند و مانع از هر گونه آلودگی و گرد و غبار در روی سطح داشبورد خودرو می شود.   

برای مشاهده توضیحات بیشتر، تصاویر و همچنین اطلاع از قیمت اسپری واکس داشبورد نانو دکترواش شیمی صنعت می توانید به صفحه مورد نظر محصول مراجعه کنید و می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه سفارش عمده با ما در تماس باشید تا مشاوران ما در شیمی صنعت شما را راهنمایی کنند.

نحوه صحیح تمیز کردن داشبورد

تمیز کردن صحیح و اصولی داشبورد ماشین یکی از ضروریاتی است که باید به آن دقت شود. ممکن است که شما تمام روش های بالا را رفته باشید ولی به نتیجه مطلوب و مورد نظرتان نرسیده باشید.

تمیز کردن داشبورد ماشین با استفاده از مراحلی که گفته شد تا حد زیادی تاثیر خودرو را بر روی داشبورد ماشین میگذارد و تا حد امکان آن را براق میکند اما باید قبل از پاک کردن داشبورد ماشین با استفاده از روش های بالا مانند پاک کردن با سرکه ، وازلین ، جوش شیرین و … با استفاده از وسایل مورد نیاز یک بار داشبورد خود را از هرگونه گرد و غبار و آلودگی ها را پاک کنید.

از یک دستمال یا در صورت امکان از یک اسفنج استفاده کنید. شوینده ریکا یا تاید را با آب قاطی کنید و خوب هم بزنید تا کف کند. ابتدا با یک دستمال خشک داشبورد را به صورت کامل پاک کنید تا همه گرد و غبار های روی داشبورد پاک شود سپس با استفاده از اسفنج و کف داشبورد را به صورت کامل پاک کنید و بگذارید تا مدتی بماند پس از آن با استفاده از روش های گفته شده در بالا شروع به پاک کردن و براق کردن داشبورد خودرو کنید.

تمیز کردن شیشه کیلموتر شمار داشبورد

بسیاری از افراد که داشبورد ماشین را تمیز می کنند از این بخش غافل می شوند و به تمیزی این بخش اهمیت نمی دهند. برای تمیز کردن این بخش از داشبورد نباید از مواد تمیز کننده چرب استفاده کرد معمولا برای تمیز کردن شیشه کیلومتر شمار از اسپری واکس داشبورد نانو یا محلول ساخته شده با استفاده از فرمولاسیونی که در بالا گفته شد استفاده می شود.

جمع بندی

پس داشبورد ماشین از مهم ترین بخش های داخلی ماشین می باشد که نقش مرکز کنترل را عهده دار است. این قسمت چون بیشتر در معرض دید سرنشین های ماشین قرار دارد نگهداری و پاکسازی آن از ضرورت بالایی برخوردار است.

روش های زیادی برای درخشندگی و پاکسازی داشبورد ماشین وجود دارد که گفتیم با استفاده از مواد  در دسترس و موجود در خانه می توان محلول مورد نظر تهیه کرد. این محلول ها را با اینکه می توان توسط مواد موجود ایجاد کرد ولی تاثیرات ناخوشایندی را در طول مدت استفاده از خود بر جای می گذارند.

این محلول های دست ساز منجر به فرسایش و پوسیدگی داشبورد ماشین می شوند و استفاده از آنها، زیاد برای افرادی که در بهداشت و نگهداری ماشین خود حساس هستند توصیه نمی شوند.

بهترین روش براق کننده و بهترین پاک کننده داشبورد ماشین گفتیم اسپری واکس داشبورد می باشد. این اسپری ها معایبی را که روش های دست ساز دارند را از بین برده است و خیال شما را از لحاظ ماندگاری و پاکسازی راحت می کند.

اسپری واکس داشبورد نانو دکترواش شیمی صنعت بهترین گزینه اسپری واکس داشبورد می باشد. که از بهترین مواد شیمیایی تولید شده و علاوه بر پاکسازی و براق کنندگی قدرتمند رایحه بی نظیری رو از خود بر جای می گذارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
پیمایش به بالا
باز کردن چت
1
Scan the code
پشتیبانی شیمی صنعت
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟